Пропускане към основното съдържание

Реклама

10-те ползи от четенето

Всеки ден четем много, но най-вече статуси, туитове и новини. Помните ли кога последно четохте книга или дори статия, по-дълга от две-три страници? Ако сте от хората, на които все не им остава време, може би сега е моментът да преразгледате графика си. Ето само някои от многобройните предимства, които има всекидневното съсредоточено четене.


 1. Стимулира ума

Изследвания показват,  че ако човек поддържа ума си във форма, това може да забави и предотврати болестта на Алцхаймер и други форми на деменция. Активният мозък по-трудно губи сила. Също като мускулите и мозъкът се нуждае от упражнения, за да бъде в перфектна форма. Четенето е най-достъпното от тях.

2. Намалява стреса

Без значение колко сте напрегнати на работа или в личните си отношения – каквито и проблеми да имате, забравяте за всичко, когато потънете в някоя интересна история. Добре написаният роман ни пренася в други светове, а една интересна статия ангажира вниманието ни, помага ни да се задържим в настоящия момент и ни откъсва от тревожните мисли.

3.  Източник на познания

Когато четем, в главата ни непрекъснато постъпва нова информация. Никога не се знае кога тя ще ни потрябва. Ето малко храна за размисъл: ако някога попаднете в сурови условия, помнете, че дори и да загубите всичко – работата си, имуществото си, парите си, дори здравето – никой не може да ви отнеме познанията.

4. Обогатява речника

Това върви заедно с предходното – колкото повече четете, толкова повече нови думи минават пред очите ви и постепенно стават част от всекидневния ви речник. Умението да се изразявате добре помага във всяка професия и повишава самоувереността ви. Доказано е, че хората, които говорят добре и имат познания в много сфери, получават повишения по-често и по-бързо.

5. Подобрява паметта

Рядко се замисляме колко неща запомня човек, когато чете роман – поредица от герои, техните истори, нюансите в поведението им, множество епизоди и микросюжети, които се преплитат по всевъзможни начини. Това е огромно количество информация, която мозъкът запомня удивително лесно. Още по-удивително е как това се отразява на физиологично ниво – с формирането на нови спомени се образуват нови връзки между невроните и се подсилват старите.

6. Подобрява аналитичното мислене

Вероятно ви се е случвало, когато четете криминален роман, да успеете да разрешите случая, преди да бъде разкрита интригата. Използвали сте критичното и аналитичното си мислене, като се забелязвали всички дадени подробности и сте ги подредили, за да определите „кой е злодеят”. Същата способност да анализирате детайли, за да достигнете до един или друг извод е полезна и в много други сфери.

7. По-добра способност за концентрация

В лудия интернет свят вниманието се лута в милион посоки наведнъж, докато вършим по куп неща едновременно през целия ден. В рамките само на 5 минути средният човек работи върху дадена задача, преглежда мейли, чати с няколко души по скайп, хвърля едно око на Twitter и с говори с колегите си. Това хиперактивно поведение, известно като „мултитаскинг”, увеличава стреса и намалява продуктивността. 

Когато четете книга, вниманието е фокусирано върху историята – останалият свят просто отпада и можете да попиете всеки малък детайл. Опитайте се да четете по 15-20 минути преди работа (например ако се придвижвате с градския транспорт) и ще бъдете изнанедани колко по-фокусирани ще сте, когато стигнете в офиса.

8. Подобрява способностите за писане


Това върви заедно с обогатяването на речника – честото общуване с публикувани и добре написани текстове има доказан ефект върху собвственото ви писане, както и наблюдението на фразите, конструкциите и стила на другите автори повлиява вашия стил. Както музикантите и художниците използват и надграждат техниките на своите предшественици, така и писателите се научават да създават собствените си произведения, като четат творбите на другите.

9. Кара ни да си задаваме въпроси

Всекидневната напрегната работа, стресът и еднообразните развлечения могат да ни накарат да забравим истинските си желания и потребности. Книгите ни провокират да си задаваме въпроси, да се съмняваме, да търсим истината, да се замисляме върху „големите въпроси”, които понякога забравяме да си задаваме, увлечени във всекидневието. Те могат да ни помогнат да постигнем вътрешен мир и спокойствие. Изследвания показват, че четенето на книги за самопомощ, дори и съветите в тях да не са ефективни, може да помогне на хора, които страдат от разстройства на настроението и други психични състояния.

10. Безплатно удоволствие

Да си купиш книга е прекрасно изживяване, но дори и да не можеш да си го позволиш  – обществените библиотеки (а днес има и много безплатни онлайн библиотеки), предлагат купища томове по всяка тема, която човек може да си представи.

Има подходящ жанр за всеки грамотен човек на планетата и независимо дали вкусовете ви са насочени съм класическата литература, фантастиката, криминалните романи, религиозните четива, историческите книги или научно-популярната литература, винаги има какво да грабне любопитството и интереса ви.

Затова, когато ви остане време, откъснете уморения си поглед от компютъра и отворете някоя интересна книга.

Коментари

Реклама

Реклама

Популярни публикации от този блог

Niks - Една потресаваща истина за българския рап певец

Внезапно на 17 юли почина рап музиканта Николай Благоев - Niks от Touch Down. Тази тъжна новина разпространяват в социалните мрежи негови приятели. Информацията е потвърдена и на официалната страница на групата във Facebooк.  Младият музикант е с корени от Згориград. Неговата майка Дияна е родом от врачанското село, но от дълги години живее в Италия. Била е част от танцов състав във Враца. Бабата и дядото на Николай, които са починали, също се помнят като известните танцьори във Врачанско. След развода на родителите си, Благоев е живял при баща си в Харманли. Touch Down се е сформирала през 2007 г. Никс беше представител на новата вълна рап изпълнители в България.  Последваха редица съвместни проекти с други популярни звезди на хип-хоп и R&B сцената, сред които Били Хлапето, Сани Алекса, Мария Илиева, Лора Караджова, Графа. Аутопсията е установила, че Николай Благоев е починал от сърдечен удар. 23-годишният младеж е бил здрав и не е страдал от никакви заболяван

Голям провал, че Хазал Кая напусна "Огледален свят"

 В края на 2-ри сезон т.e на финала, сценаристите решиха да убият Фериа понеже Хазал Кая започнала да се снима в нов сериал и не е можела да продължи със сериала, а сценаристите искали трети сезон заради успешността на Чаатай Улусой, но този 3-ти сезон с заглавието "Пътят на Емир", са снимали и излъчвали само 9 епизода и го спряха, защото нямал зрителски интерес. Не само Хазал напусна сериала, също и като нейната колежка Джейда Атеш, която пък играеше ролята на Ханде. Джейда започва да се снима в нов сериал, а малко след това прекратиха излъчването на "Нарекох те Фериха" (Огледален свят) и започнаха изцяло нов сериал - "Пътят на Емир". В него се появи отново Джейда /Ханде/ на 2-рата серия, като телевизията се надяваше да си увеличи рейтинга, но истината е, че след напускането на Хазал рейтинга падна и не след дълго сериалът бе спрян едва на 9-ти епизод. Източник:  Огледален свят

Какъв е финала на „Седем часа разлика“

Истински изненади за зрителите са били подготвени за последния епизод на  „ Седем часа разлика “ . За нещастие атрактивният финал така и не беше излъчен по   BTV заради скандал между продуцента  Магърдич Халваджиян  и шефовете на телевизията. В последния епизод децата на корумпираната съдийка Таня Стоева и мафиота Михаил Михайлов – Милото наследяват тяхното място в подземния бизнес и стават новите злодеи, по-жестоки дори от родителите си. Това съобщава вестник „Всеки ден“ от източници от екипа на хитовия сериал. В последния, така и неизлъчен епизод зрителите e трябвало да видят как любовта между Таня и Милото се възражда повече като утеха от всички удари на съдбата, отколкото като някакво истинско чувство. Коравата съдийка остава силно влюбена в прокурор Иванов, изпълняван от Симеон Лютаков. „Между Таня и Иван завинаги ще остане невъзможната мечта за щастие. Това е естественият развой на отношенията между жена като нея и мъж като Иван. Традиционното „и заживели щастли

Реклама