Пропускане към основното съдържание

Реклама

Международен ден на чая

Международният ден на чая се отбелязва всяка година на 15 декември предимно в страните, известни като производители на чай. Празнуват както на изток - Индия, Китай, Шри Ланка, Бангладеш, Непал, Виетнам, Индонезия, Малайзия, така и на юг - Кения, Уганда, Танзания, Малави. Това е ден, в който дори любителите на кафето признават качествата на тази така обичана от много хора напитка.
Всъщност, чаят е една от най-широко консумираните напитки в света след водата. Открит е много отдавна, неизвестно точно кога и къде, а около произхода му има много легенди. Все пак се твърди, че родината на класическото чаено растение е Китай, запарката от което се използвала като питие за лечебни цели още около 3000-та година преди Христа. Дълго време чаят се запазил като екзотична напитка от изтока, която можела да се опита само там. Масова популярност чаената напитка получава през X век, когато консумирането му започва да навлиза и в съседни на Китай страни като Япония и Корея.
Първият досег на европейците с чая е през XVI век, когато холандски кораби за първи път пренасят растението. Пътуванията в продължеиня на месеци, понякога година, често разваляли качеството му и това е една от причините напитката да не бъде добре приета в Европа първоначално. В последствие англичаните придобиват навика да пият чай, но дори и през XVII век той си остава напитката, сервирана предимно в кралския двор. Чак в средата на XIX век скъпата напитка започва да се консумира от всички слоеве на обществото. От там нататък британците възприемат чая като част от своята национална култура.
Днес в световен мащаб се консумират около милиярд и половина чаши на ден! Едно от най-хубавите неща при чая е неговото разнообразие. От чаеното растение произхождат всички видове класически чай, които познаваме. Зеленият чай например се прави от неферментирали листенца чай, а черният - от ферментирали. Начинът на обработка и най-вече степента на ферментация добавят останалото разнообразиее: бял, жълт, улонг, пуер... Всички тези разновидности се получават от едно растение.

Целта на инициативата 15 декември да бъде Международен ден на чая е както социална, така и икономическа - да се популяризира още повече напитката и да се привлече вниманието на обществото към страните производителки на чай и техните проблеми. От една страна това са трудностите, свързани с  производството и търговията на чай на местните производители, и от друга страна - условията, при които заетите в този бранш работят и живеят. Проблеми, свързани с отглеждането на растението, обработката, съхранението и пласмента на реколтата. Все по-агресивната политика на големите корпорации притиска местните производители. Те все по-трудно успяват да се справят с ниските изкупни цени и високите производствени разходи. Положението на местното население, работещо в тази област е тежко. Ниските доходи, несигурност и сезонност на работата, липсата на елементарни условия на живот и пребиваване, половата и етническата дискриминация, променящите се климатични условия, липсата на ефективни механизми за защита правата на производителите и на заетите в този сектор са само част от многобройните проблеми, пред които те са изправени.

Изборът на дата не е случаен, тъй като именно на 15-ти декември през 1773 година се приема "Световната декларация за правата на работниците в чаената индустрия“, но денят реално чапочва да се отбелязва и чества от 2005 година насам.
Нека и ние се присъединим към тази инициатива, и всеки път когато пием чай, се замисляме за ръцете, които са откъснали, сортирали, изсушили и навили грижливо чаените листенца.

Източник: impresso.bg

Коментари

Реклама

Реклама

Популярни публикации от този блог

Niks - Една потресаваща истина за българския рап певец

Внезапно на 17 юли почина рап музиканта Николай Благоев - Niks от Touch Down. Тази тъжна новина разпространяват в социалните мрежи негови приятели. Информацията е потвърдена и на официалната страница на групата във Facebooк.  Младият музикант е с корени от Згориград. Неговата майка Дияна е родом от врачанското село, но от дълги години живее в Италия. Била е част от танцов състав във Враца. Бабата и дядото на Николай, които са починали, също се помнят като известните танцьори във Врачанско. След развода на родителите си, Благоев е живял при баща си в Харманли. Touch Down се е сформирала през 2007 г. Никс беше представител на новата вълна рап изпълнители в България.  Последваха редица съвместни проекти с други популярни звезди на хип-хоп и R&B сцената, сред които Били Хлапето, Сани Алекса, Мария Илиева, Лора Караджова, Графа. Аутопсията е установила, че Николай Благоев е починал от сърдечен удар. 23-годишният младеж е бил здрав и не е страдал от никакви ...

Голям провал, че Хазал Кая напусна "Огледален свят"

 В края на 2-ри сезон т.e на финала, сценаристите решиха да убият Фериа понеже Хазал Кая започнала да се снима в нов сериал и не е можела да продължи със сериала, а сценаристите искали трети сезон заради успешността на Чаатай Улусой, но този 3-ти сезон с заглавието "Пътят на Емир", са снимали и излъчвали само 9 епизода и го спряха, защото нямал зрителски интерес. Не само Хазал напусна сериала, също и като нейната колежка Джейда Атеш, която пък играеше ролята на Ханде. Джейда започва да се снима в нов сериал, а малко след това прекратиха излъчването на "Нарекох те Фериха" (Огледален свят) и започнаха изцяло нов сериал - "Пътят на Емир". В него се появи отново Джейда /Ханде/ на 2-рата серия, като телевизията се надяваше да си увеличи рейтинга, но истината е, че след напускането на Хазал рейтинга падна и не след дълго сериалът бе спрян едва на 9-ти епизод. Източник:  Огледален свят

Пиф и Еркюл

Сериал "Пиф и Еркюл" "Пиф и Еркюл" ( Pif et Hercule ) двама френски комиксови герои. Историята се разправя за куче Пиф и котарак Еркюл, които през цялото време хем се опитват да бъдат приятели, хем непрестанно се бият. В техните истории участва един полицай, който почти винаги им държи сметка за техните действия. Персонажът Пиф е създаден от Хосе Кабреро Арнал на 28 март 1948 г., а котаракът Еркюл е представен две години по-късно. Илюстрацията е от 1967 г. "Приключенията на Пиф" публикува и в британския комунистически вестник - „Дневен работник“ (по-късно „Сутрешна звезда“), до средата на 70-те години на миналия век. По-късно Пиф се появява и със собствено списание ("Пиф джаджа"), което става много известно. Еркюл също имаше собствено списание, наречено "Супер Еркюл", но неговата версия е по-смешна. Появява се и анимационен сериал през 1989-та и продължава така и през 90-те години на XX век. В България списанието "Pif...

Реклама