Пропускане към основното съдържание

Реклама

Оловен печат е открит при крепостта Порос

Находката не е имало досега в България. Вероятно пръстенът е патриаршески и датира от началото на VІІ в. В света са известни само три такива печата, съобщи burgasnews.com.

Резултатите от последните археологически проучвания на крепостта Порос на п-в Форос в бургаския кв. Крайморие ще бъдат представени официално утре.

Сградите от VІ в., част от античното пристанище на Порос, които откриха бургаските археолози, са общо четири. Те са разположени до самия морски бряг – една римска сграда от ІІІ в., която е с хипокауст и с облицовка на стените от мраморни плочки, както и три сгради от VІ в., две от които са с много големи размери, и при които проучването не е завършило.

Фортификационната система на крепостта с локализираната крепостна стена с дължина 280 м и ширина 2.9 м, четирите правоъгълни бойни кули и отводнителни канали са част от работата на археолозите през изминалата година.

Сред находките се открояват и близо 200 бронзови, сребърни и златни монети, части от римска ризница, бронзов пръст от римска статуя, предмети от стъкло, цели съдове от керамика, бронзови апликации.


За древната крепост и пристанище се знае от по-общи локации в европейските морски карти от ХІІІ-ХVІІ век под името Поро (проток) или Порос, което означава крепост, пазеща отока на Мандренското езеро (Скеф). В търсене на етимологията на името, което на латински звучи в буквален превод „Бургос”, важна роля има текстът на един посветителен надпис от ІІ век, в който се казва, че по времето на Римската империя по границите на римската колония Деултум са изградени бурги (крепости). 

Източник: Dir.bg

Коментари

Реклама

Реклама

Популярни публикации от този блог

Niks - Една потресаваща истина за българския рап певец

Внезапно на 17 юли почина рап музиканта Николай Благоев - Niks от Touch Down. Тази тъжна новина разпространяват в социалните мрежи негови приятели. Информацията е потвърдена и на официалната страница на групата във Facebooк.  Младият музикант е с корени от Згориград. Неговата майка Дияна е родом от врачанското село, но от дълги години живее в Италия. Била е част от танцов състав във Враца. Бабата и дядото на Николай, които са починали, също се помнят като известните танцьори във Врачанско. След развода на родителите си, Благоев е живял при баща си в Харманли. Touch Down се е сформирала през 2007 г. Никс беше представител на новата вълна рап изпълнители в България.  Последваха редица съвместни проекти с други популярни звезди на хип-хоп и R&B сцената, сред които Били Хлапето, Сани Алекса, Мария Илиева, Лора Караджова, Графа. Аутопсията е установила, че Николай Благоев е починал от сърдечен удар. 23-годишният младеж е бил здрав и не е страдал от никакви ...

Голям провал, че Хазал Кая напусна "Огледален свят"

 В края на 2-ри сезон т.e на финала, сценаристите решиха да убият Фериа понеже Хазал Кая започнала да се снима в нов сериал и не е можела да продължи със сериала, а сценаристите искали трети сезон заради успешността на Чаатай Улусой, но този 3-ти сезон с заглавието "Пътят на Емир", са снимали и излъчвали само 9 епизода и го спряха, защото нямал зрителски интерес. Не само Хазал напусна сериала, също и като нейната колежка Джейда Атеш, която пък играеше ролята на Ханде. Джейда започва да се снима в нов сериал, а малко след това прекратиха излъчването на "Нарекох те Фериха" (Огледален свят) и започнаха изцяло нов сериал - "Пътят на Емир". В него се появи отново Джейда /Ханде/ на 2-рата серия, като телевизията се надяваше да си увеличи рейтинга, но истината е, че след напускането на Хазал рейтинга падна и не след дълго сериалът бе спрян едва на 9-ти епизод. Източник:  Огледален свят

Пиф и Еркюл

Сериал "Пиф и Еркюл" "Пиф и Еркюл" ( Pif et Hercule ) двама френски комиксови герои. Историята се разправя за куче Пиф и котарак Еркюл, които през цялото време хем се опитват да бъдат приятели, хем непрестанно се бият. В техните истории участва един полицай, който почти винаги им държи сметка за техните действия. Персонажът Пиф е създаден от Хосе Кабреро Арнал на 28 март 1948 г., а котаракът Еркюл е представен две години по-късно. Илюстрацията е от 1967 г. "Приключенията на Пиф" публикува и в британския комунистически вестник - „Дневен работник“ (по-късно „Сутрешна звезда“), до средата на 70-те години на миналия век. По-късно Пиф се появява и със собствено списание ("Пиф джаджа"), което става много известно. Еркюл също имаше собствено списание, наречено "Супер Еркюл", но неговата версия е по-смешна. Появява се и анимационен сериал през 1989-та и продължава така и през 90-те години на XX век. В България списанието "Pif...

Реклама